Tesla elektrikli tırı Semi’nin fiyatını açıkladı

Tlesla Semi’nin beklenen fiyatları açıklandı. Milliyet’in haberine göre, tanıtımın ardından kısa süre sonra Tesla, Semi’nin beklenen fiyatlarını ilk kez paylaştı.Elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan Amerikan şirketi Tesla, ilk elektrikli tırını tanıttı. Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk, California eyaletinde Hawthorne’daki merkezinde tanıtılan tırın, şarj edildikten sonra 804 kilometre yol kat etme özelliğine sahip olduğunu açıklamıştı.

Kamyonun sürücü koltuğu da daha iyi görüş alanı için ortaya yerleştirilmiş. Direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran bulunuyor. Tesla Semi’nin elektrik bataryası, şasinin içine monte edilmiş. Kamyonun dört arka tekerleği için ayrı ayrı dört elektrik motoru bulunuyor.

Satıcısına Maliyeti ne olacak?

Dizel motorlu kamyonlar, tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi’nin dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu söyledi.Musk, üretimine 2019 yılında başlanacak tırın, yakıt tasarrufu sağlayan dizel emsallerinden daha az masraflı olacağından bahsetse de tırın fiyatı konusunda bilgi vermemişti.

Fiyatı Belli Oldu

Yapılan açıklamaya göre Semi, 480 ve 800 kilometre menzilli iki versiyonla satışa sunulacak. 480 km menzil sunan versiyon 150 bin dolar, 800 km olan ise 180 bin dolar olacak. Ayrıca 200 bin dolar gibi bir fiyatla Roadster 2’de olduğu gibi “Founders Series” adlı bir model de sunulacak. Tabii bunlar yurt dışı için geçerli fiyatlar. Rezervasyon için istenen 5 bin dolarlık depozito da değişti. Tesla üretim versiyonu için 20 bin dolar, Founders Series için ise ücretin tamamını talep ediyor. Tesla Semi’nin 2019’da yollarda olması planlanıyor.

Alora ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce malesuada quam diam, quis viverra arcu bibendum nec. Curabitur dictum maximus tincidunt. Pellentesque ultricies tempor felis, vel eleifend neque rutrum nec. Sed placerat maximus turpis eu hendrerit. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Donec quam lacus, aliquet sed urna sit amet ultrices posuere cubilia.

Nunc gravida ipsum at eros elementum, eu venenatis risus eleifend. Phasellus a dictum ipsum. Cras in vehicula purus, tincidunt rhoncus orci. Ut eget sodales orci. Curabitur sed porta odio. Pellentesque pellentesque tincidunt eleifend. Maecenas mattis vestibulum felis id tempor. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultric.

Post a Comment

#Follow us on Instagram